نوبت چاپ:
1
سال چاپ:
1398
تعداد صفحات:
272
قطع:
وزن:
شابک:
9786003304352
وضعیت:
انتشار یافته

حاج قاسم سلام (به روایت حمیدرضا فراهانی - عملیات والفجر 8)

37,000 تومان
%

(برشی از کتاب حاج قاسم سلام)
بچه های غواص با چشم‌های نمناک به حاج قاسم نگاه می‌کردند.این حالت، نمایشی بود از دل‌شکستگی غواص‌ها.چند روز منتهی به عملیات، موقع نماز همه چشم‌هایشان خیس بود و گردن‌هایشان به نشانۀ تواضع در مقابل محبوب کج.صحبت‌های حاج قاسم به نقطۀ انتهایی رسید، او به امواج خروشان اروند که چند متر آن طرف‌تر پر شدت و سهمگین در جریان بود، اشاره کرد و با بغض گفت:« این آب را می‌بینید، این آب مهریه فاطمه زهراست. خدا رو به حق مهریه حضرت زهرا قسم بدید که امشب از این آب بگذرید و دل امام رو شاد کنید.» بغض ها ترکید و گردان 410 غواص در میان بلور اشک‌ها غرق شد.
آنچه خواندیم برشی بود از کتاب حاج قاسم سلام نوشتۀ مجید سانکهن. او که نویسنده، روزنامه‌نگار و از فعالان حوزۀ رسانه است؛ این کتاب را از زبان حمیدرضا فراهانی، راوی رزمنده در8 سال دفاع مقدس، در دو بخش از من و از تو تألیف کرده است.
بخش اول دل‌نوشته‌های راوی خطاب به حاج قاسم است که خاطرات زندگی خود راوی را تشکیل می‌دهد و بخش دوم به ماجرای آشنایی حمیدرضا فراهانی با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراه شدن با ایشان در طول عملیات والفجر8 و نقش مؤثر و حضور پررنگ حاج قاسم پرداخته است.
نویسنده تلاش کرده تا تصویری واضح از شیوۀ فرماندهی حاج قاسم در عملیات والفجر8 با استناد به روایت‌های حضور حمیدرضا فراهانی در لحظه لحظه این عملیات ارائه دهد. از جذابیت‌های کتاب، شروع هر خاطره با سلام بر سردار شهیدان و طراحی زیبای جلد کتاب است.
تصویرزیبای حاج قاسم در دو زمان جوانی و میانسالی در لباس رزم و خدمت به میهن، زینت‌گر جلد کتاب و بهترین ترغیب کننده برای مطالعۀ آن است.
کتاب حاج قاسم سلام برای اولین بار در سال 1398 و در 272 صفحه توسط انتشارات روایت فتح راهی بازار نشر شده است.

(پشت جلد)
از من درباره خودم سوال کرد.
گفتم:
- رزمنده بود و عملیات دیده‌ام، مربی تاکتیک هم هستم و حالا راوی شده ام.
گل از گلش شکفت؛ بعدها علت این شوقش را فهمیده‌ام. برداشتی ناقص از راویان در چشم فرمانده‌هان و بچه‌های عملیاتی وجود داشت، آن‌ها راویان را پاسدارهای قلم به دستی می‌دانستند که تخصصشان تنها خواندن و نوشتن است؛ آدمهایی که زیاد هم اهل جنگ نیستند، اما بیشتر بچه‌های راوی از یگان‌های رزمی آمده و قلم به دست گرفته بودند. حاج قاسم آن روز با شوقی که در رفتارش محسوس بود به من فهماند که از «راوی زرمنده» خوشش می‌آید.

نظر شما چیست؟